سقف سوله

سقف سوله

 

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی استفاده از سازه‌ فلزی مقرون بصرفه در ساختمان‌های صنعتی و کشاورزی بسیار فراگیر شده است که بنا به کاربرد آنها انواع و ابعاد مختلفی دارند. این سازه فلزی که اکثرا با سقف شیبدار و بر اساس سری محاسبات تخصصی ساخته می‌شود را سوله می‌گویند.

این ساختمان فولادی نزدیک به ۹۰ درصد برای انبا‌رها، سالن‌های‌ مرغ‌داری، ورزشگاه‌ها، آشیانه‌های هواپیما و … مورد استفاده قرار میگیرد، پس از این آمار میتوان نتیجه گرفت  انتخاب بهترین مصالح در ساخت سوله  یکی از پارامتر‌های خیلی مهم این سازه است.

در ساخت انواع سوله بخش‌های مختلف از جمله کف ، دیوا‌رها و سقف سوله نیاز به طراحی اختصاصی دارند. که در مقاله جاری قصد داریم مهمترین بخش این سازه یعنی سقف سوله (توضیح کامل) را به همراه معرفی انواع پوشش سوله و موارد کاربرد آن در اختیار شما قرار دهیم.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساخت سوله طراحی سقف سوله است که  پیش از نصب سوله توسط متخصصین بر اساس موقعیت و کاربرد آن انجام می‌شود برای مثال میزان درصد شیب سقف سوله نیاز به انجام محاسبات بسیار دقیق دارد که باید با اطلاعاتی مهندسی شده در اختیار مجری پوشش سقف سوله قرار گیرد.

اجرای سقف سوله نیز به اندازه طراحی آن نیاز به حساسیت ودقت بالایی دارد زیرا این قسمت تنها محدود به یک نوع نمی‌شود.

برای انواع سقف سوله تکنیک و مهارت خاصی مورد نیاز است برای مثال نحوه اجرای پوشش سقف هلالی سوله با اجرای سقف مربوط به سوله مرغداری متفاوت است و از طرفی انجام عملیات تهیه، تأمین و نصب پوشش سقف سوله کاری نیست که بتوان آنرا کم اهمیت تلقی کرد زیرا در صورتی که بصورت استاندارد انجام نشود مهمترین بخش این سازه میتواند دریچه‌ای برای رساندن آسیب به آنچه در سوله نگهداری می‌شود باشد.

 

انواع پوشش سقف سوله:

 

پوشش سقف سوله توسط تیم اجرایی شیبسازان که بهترین پیمانکار ساخت سوله در تهران هستند و در ساخت انواع سقف سازه‌ای تجربه و خدمات دارند به همراه اطلاعات صفر تا صد در مورد سوله را بدین شرح در اختیار ما قرار داده اند:

پوشش سقف سوله یکی از مسائلی است که بعد از ساخت اسکلت فلزی باید انجام داد یعنی پس از اتمام اجرای فنداسیون و نصب اسکلت سوله، حال سوالی که باید اینجا مطرح شود این است که پوشش سقف و دیوار سوله‌ها چیست؟

برای پوشش سقف ودیواره سوله مصالح متنوعی وجود دارد برای پوشش سقف سوله با توجه به میزان هزینه کار و اهداف پروژه از متریال مختلفی استفاده می‌شود درمجموع برای پوشش سقف سوله می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

۱- پوشش سقف سوله با پشم شیشه

۲- پوشش سقف سوله و نصب ورق شیروانی گالوانیزه

۳-پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل سقفی و دیواری از نوع پلی یورتان

۴- پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه رنگی و پشم شیشه و توری مرغی

۵- پوشش سقف سوله با ورق آلمینیوم و توری مرغی و پشم شیشه

۶- پوشش سقف سوله با رول کارتن پلاست

۷- پوشش سقف سوله که با استفاده از ساندویچ پنل سقفی و دیواری

این نکته را در نظر داشته باشید بهترین گزینه برای سوله‌هایی که در مناطق پر بارش واقع شده‌اند پوشش سقف سوله از ساندویچ پنل سقفی و دیواری است و به عنوان یک پوشش اصولی برای مشتریان تلقی میشود.

 

بطور کلی انواع پوشش سقف سوله با توجه به تنوع و موارد اعلام شده  به ۴ دسته تقسیم میشود:

۱- پوشش سوله با ساندویچ پانل

۲- پوشش با دیواره ساندویچ پنل

۳-پوشش سوله با ورق گالوانیزه به همراه پشم شیشه و توری مرغی

۴- پوشش  سوله به همراه پشم شیشه و کارتن پلاست

 

در تعریف سوله اشاره شد که این سازه فلزی به دلیل مقرون بصرفه بودن مورد توجه قرار گرفته است این هزینه صرفا مربوط به هزینه‌های مالی نیست بلکه سرعت نصب سازه و در قبال آن کاهش زمان اجرا نیز از دیگر هزینه‌های پروژه هستند.

نوع پوششی که ازدسته‌بندی‌های اعلام شده انتخاب میشود نیز باید متناسب با نوع سوله باشد برای مثال پوشش سقف سوله کارگاهی با فرآیند تهیه و اجرای سقف سوله‌های صنعتی متفاوت است. برای درک بهتر این انتخاب به مثال های ذیل دقت کنید:

استفاده از سوله همیشه برای نگهداری تولیدات صنعتی نیست برای مثال انبارهای مربوط به مواد بهداشتی و صنایع غذایی باید از پوشش سقف سوله کارتن پلاست و ساندویچ پانل استفاده کنند.

یکی از مواردی که بسیار برای این سازه فلزی پرکاربرد است سوله مرغداری در اندازه‌های مختلف است این سوله‌ها باید بصورت مداوم شست و شو و ضدعفونی شوند به همین خاطر استفاده از پوشش کارتن پلاست و پشم شیشه و ورق گزینه مناسبی برای این نوع سازه‌ها است.

مدت زمان زیادی است که استفاده از پوشش‌های سقفی با پشم شیشه در ساختمان‌های مسکونی ممنوع شده است اما همچنان همراه با توری مرغی و ورق سینوسی برای سوله کارگاهی ونیازمند به محیط خشک استفاده میشود.

یکی دیگرازاولویت‌های اجرای صحیح و کارشناسی شده پوشش سقف سوله در مراحل ساخت سوله سبک است. سوله سبک سازه‌ای است که در آن تمامی اجزا و مواد با کیفیت و وزن کم استفاده شده اند و این متریال شامل تمامی قسمت‌های ساخت سوله می‌شود از فندانسیون سوله تا اسکلت و پوشش دیواره‌ها و… حال برای ساخت مهم‌ترین بخش سوله سبک پیشنهاد ما استفاده از ساندویچ پانل سقفی و دیواری است زیرا نحوه کاربرد آن بدین شکل است که مواد عایق را بین دو ورق قرار میدهند و عایق بین ای دو لایه مانند ساندویچ می‌شود.

این نوع پوشش سقف سوله بسیار پایدار و در مقابل شرایط جوی مختلف مثل باد و باران مقاوم هستند این یکی از نکات صرفه جویی در هزینه برای ساخت سوله است.

با کمی دقت میتوان این موضوع را نیز متوجه شد که این نوع پوشش سقف سوله علاوه بر استقامت یک عایق خوب برای صدا، رطوبت و حرارت نیز هست و اکثرا بصورت پیش ساخته در بازار موجود است که امتیاز دیگری برای سرعت بخشیدن در اجرای سقف سوله است.

حال کمک اصلی که این نوع پوشش به سبک بودن سوله میکند چگونه است؟ نکته اصلی به ماهیت ساختاری این پوشش برمی‌گردد زیرا از مواد عایق با حجم زیاد اما چگالی بسیار کم در بین این دو ورق فولادی استفاده می‌شود و این امر سبب می‌شود بارکمتری به سقف سوله وارد شود. در نتیجه یکپارچگی این پوشش سقفی وزن زیادی به اسکلت اصلی سوله وارد نمی‌کند و در نتیجه به تیرهای عرضی کمتری برای نگهداری سقف نیاز خواهد بود.

 

نحوه اجرای سقف سوله

 

اجرای پوشش سوله تنها محدود به بدنه سوله نیست در انتخاب پوشش مناسب برای بدنه و دیوار اکثر مشتریان به دنبال پوشش سوله ارزان هستند که علاوه بر سرعت نصب برای صرفه جویی در زمان در هزینه های جانبی مانند مصالح و کارگر نیز تاثیر گذار باشد. تمامی این حساسیت‌ها بر روی اجرای سقف سوله دو چندان می‌شود. درصد بسیار زیادی از سقف سوله‌ها بصورت شیبدار است و در برخی بصورت سقف هلالی است. البته در سقف سوله بصورت شیروانی از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود و در سقف‌های هلالی از این ورق به همراه پشم شیشه، که نمونه بارز آن سقف برخی از استخرها است که به دلیل نیاز به عایق صدا و همچنین رطوبت در قسمت قبلی علت استفاده از این نوع پوشش توضیح داده شد.

 

عایق سقف سوله

 

اینکه چرا در برخی سازه‌های فلزی مثل سوله از عایق استفاده می‌شود و در برخی این مورد اهمیتی ندارد بسته به ماهیت و کاربرد آن سوله دارد. عایق‌بندی برای موارد مختلفی مانند دما و صوت است که در ادامه چند نمونه از انواع عایق را معرفی می کنیم:

نانو عایق:

این نوع از عایق که به تازگی وارد بازار شده است و به دلیل هزینه مناسب و همچنین ماهیت مایع بودن مورد توجه مشتریان قرار گرفته است سقف سوله را در برابر هر ۳ عامل گرما، تشعشع، جابجایی وهمرفت مقاوم میکند.از طرفی چسبندگی بالا و قابلیت پوشش‌دهی تمام سطوح باعث جلوگیری از خوردگی ورقه‌های اصلی سقف می‌شود.

پشم معدنی:

این دسته از عایق شامل پشم شیشه, پلی اتیلن که نوعی عایق پلاستیکی و منعطف است و شیشه سلولی که تشکیل شده از شیشه خالص از شن و ماسه و سنگ آهک و خاکستر کربنات سدیم است.

پشم سنگ

پشم سنگ که نوعی عایق از مواد معدنی طبیعی به نام بازالت است.

قیمت پوشش سقف سوله

قیمت اجرای پوشش سقف سوله درتهران بنا به متراژ متفاوت و بسته به نوع مصالح بکاربرده شده تاثیرگذار است اگر تمایل دارید برترین و مجرب ترین مجری پوشش سقف سوله در ایران در این زمینه بشما مشاوره بدهد با اطلاعات تماس گروه شیب سازان در ارتباط باشید.

درخواست تماس رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان از سوی شیب سازان با ما در ارتباط باشید.